Sporenie – prečo je v našom živote dôležité?

Podľa prieskumov a štatistík si na Slovensku sporia približne dve tretiny Slovákov. Čiže až jedna tretina nemá k dispozícií na žiadnom účte ani doma peniaze, ktorými by pokryli neočakávané výdavky. V posledných mesiacoch sme sa práve stali svedkami toho, čoho sa mnohí obávali. Nemálo rodičov muselo ostať doma s deťmi, pretože boli zatvorené školy, mnohí nemali možnosť pracovať z dôvodu uzatvorenia prevádzok obchodov, reštaurácií či služieb. A keďže táto tretina ľudí nemala žiadne úspory, mnohí z nich sa následkom poklesu príjmov dostali do vážnych finančných problémov.

Ako sporia dve tretiny obyvateľov?

Našťastie väčšina nášho obyvateľstva tak robí a mnohí, aj keď z nižších príjmov, si dokážu usporiť aspoň minimálne čiastky. Drvivé percento zo sporiacich Slovákov má svoje peniaze uložené na sporiacich účtoch, je to až 70%. Ostatní majú peniaze na termínovaných vkladoch, stavebnom sporení alebo doma. Najmenej úspor, aj napriek tomu, že sa jedná o najviac zhodnocované investície, majú ľudia vo fondoch. Podľa prieskumu SLSP vyplýva, že najviac majú na svojich účtoch v priemere usporení ľudia, ktorí žijú v manželstve a podľa zostatkov na účtoch sú šetrnejšie ženy. Najmenej majú možnosť a sú schopní sporiť ovdovení muži alebo ženy s deťmi.

Základné zásady sporenia

O tom, ako je ideálne sporiť, sa vedú už celé roky početné diskusie. Niekedy to môže vyzerať len ako marketing, aby sa občania stali klientmi tej – ktorej spoločnosti, či už banky alebo poisťovne, prípadne investičnej spoločnosti. Je ale dobré uvedomiť si, že mnohé z reklamných článkov sú založené na úprimnej snahe ich autorov ľuďom pomôcť zorientovať sa v problematike. Realita v oblasti sporenia a investovania našich občanov je totiž dosť nepriaznivá. Ľudia si síce sporia, ale na nesprávnych miestach. Ukladať si peniaze výlučne na sporiaci účet s nulovým zhodnotením je z dlhodobého hľadiska stratové. Pretože kým výnos na sporiacom produkte nedosiahne minimálne výšku inflácie, za desiatky rokov úspory stratia svoju hodnotu.

Kedy a koľko sporiť?

Ak ste ešte nezačali, urobte tak ihneď, ako to bude možné. Zdieľam názory aj iných odborníkov, ktorí tvrdia, že každý by mal dávať na sporenie aspoň 10% zo svojho príjmu. Ideálne je mať cieľ, na ktorý usporené peniaze chcete použiť. Dokonalým cieľom vo všeobecnosti je mať dostatok úspor na dôchodok. Je dobré mať viac druhov sporenia, minimálne na sporiacom účte by každý mal mať sumu aspoň 3 až 6-násobku svojho príjmu pre prípad jeho výpadku. Nie na konci mesiaca, keď ste už takmer všetko minuli, ale hneď po výplate pošlite určenú sumu na taký sporiaci produkt, ktorý ste si zvolili.

Možnosti sporenia

Na našom finančnom trhu máme mnoho druhov sporenia, každé je ale určené na iný účel. Na krátkodobé sporenie, ktoré chcete mať pod kontrolou a stále k dispozícií, sú ideálne práve sporiace účty v ktorejkoľvek banke, ktoré máte možnosť využívať k bežnému účtu. Aj keď zhodnotenie na nich je takmer nulové, sú dobrým prostriedkom, ako mať peniaze „bokom“, ale v prípade potreby na ne môžete siahnuť. Ak hovoríme o zhodnotení úspor, na tento účel môže byť vhodný termínovaný vklad, ktorý ale funguje formou jednorázovej investície, ktorú necháte po dohodnutú dobu bez pohybu, inak na úrok môžete stratiť nárok. Sporiť si môžete aj v niektorej zo stavebných sporiteľní, použitie nasporených prostriedkov ale podlieha dokladovaniu účelu, ak chcete mať z nasporených peňazí aj výnos.

Vyššie a výhodnejšie formy sporenia

Výhodnou formou sporenia na dôchodok je 2. pilier, do ktorého odchádzajú peniaze ako časť odvodov z vašich príjmov. Je vhodným doplnkom k inej forme sporenia. Ak ste mladší ako 50 rokov, odporúčam sledovať prerozdelenie vkladov, pretože pri dlhodobom sporení sa môže oplatiť aj trochu zariskovať. Sporiť si môžete tiež formou kapitálového alebo investičného poistenia v komerčnej poisťovni, kde okrem sporiacej čiastky ide časť vašich peňazí aj na krytie rizík, či už smrť, invalidita, úraz a jeho následky a ďalšie riziká, ktoré život môže priniesť. No a najvyššou formou sporenia je investovanie do fondov. Iste, s týmto druhom sporenia je spojené aj riziko, pretože výkonnosť fondov je závislá od celosvetového vývoja, ale pri dlhodobých spôsoboch sporenia je to spôsob, ako okrem toho, že si nasporíte, môžete získať slušné výnosy.

Sporenie a hypotéka

Dnes bývajú prostredníctvom hypotéky na Slovensku státisíce občanov. A ak máte hypotéku, máte ešte väčší dôvod si sporiť. Splácanie hypotéky je totiž priveľkým záväzkom, aby ste si mohli dovoliť ostať bez akýchkoľvek úspor. V súčasnosti banky nútia klientov sporiť si už vopred, pretože ak nemáte na kúpu nehnuteľnosti pripravených štandardne 20% z jej hodnoty, financovanie jej kúpy sa stáva náročnejším. Ak hypotéku plánujete, k jej výške a splátke za ňu si nechajte voľné peniaze z príjmov aj na to, aby ste si mohli nejakú čiastku aj sporiť. Čo ak ochoriete a ostanete na dlhodobej PN s nižším príjmom? Čo ak budete potrebovať nové auto? Čo ak utrpíte úraz a jeho následkom nebudete môcť vykonávať doposiaľ svoju prácu, v ktorej ste slušne zarábali? Je čas myslieť na budúcnosť a pripustiť, že život nám neraz pripraví aj nepríjemné prekvapenia.

Koľko peňazí reálne môže ušetriť dobré sporenie

Ak sa vám ale nič nestane, vhodné sporenie vám môže do budúcnosti ušetriť tisíce. Ako? Ak budete potrebovať nové zariadenie alebo vymeniť kuchynskú linku, nebudete musieť ísť do banky po nový úver a platiť zaň vysoké úroky a splátky z rozpočtu navyše, ale môžete ich financovať z vašich úspor. Ak máte hypotéku na 30 rokov a 15 rokov budete investovať do najlepších fondov, čo len minimálne 50 eur mesačne, po polovici splácania hypotéky budete môcť urobiť takú mimoriadnu splátku, že ušetríte množstvo úrokov za zvyšok splácania. Buď si potom dobu splácania hypotéky skrátite alebo si necháte znížiť splátku, čo bude ďalším plus do vášho rodinného rozpočtu. No nebude sa to hodiť, keď bude práve treba financovať štúdium vašich detí?

Zhrnutie

Všetci vieme, že nežijeme v ľahkej dobe. Ale priznajme si, sme niekedy trochu nároční. Neraz si dovolíme viac, ako naozaj potrebujeme. Nakupujeme oblečenie a máme preplnené skrine, nakupujeme topánky a kabelky, ktoré už nie je kde skladovať. Potrebujeme drahé autá, túžime po luxuse a máme nároky, ktoré niekedy nie sme schopní finančne zvládnuť. Položme si ale otázku: koľko vecí z toho, za čo mesačne utratíme nad bežné výdavky, naozaj potrebujeme? Iste, chceme mať radosť z maličkostí, z nového mobilu, o pol metra väčšej TV či nových hodiniek. Ale tieto drobnosti budúcnosť nás i našich detí nezabezpečia.

…a naše odporúčania

Sporme si. Pretože nikdy nevieme, čo nám prinesú nasledujúce mesiace či roky. Život vieme prežiť plnohodnotne a na úrovni aj tak, že sa naučíme časť príjmov odkladať. Je to zvyk, ktorý môže naše životy len obohatiť. Neviete, ako na to? Vy nemusíte, stačí, že sa máte na koho obrátiť. Na niekoho, kto vás to naučí a pomôže vám nájsť také spôsoby sporenia, ktoré urobia váš život ľahším. A takých odborníkov máme aj my. Kontaktujte nás a presvedčte sa, že sme schopní ukázať vám cestu k ľahšej budúcnosti bez nedostatku peňazí, keď ich budete najviac potrebovať.