Chuť Slovákov bývať vo vlastnom byte alebo dome neustáva, práve naopak. V ponuke sú staré byty i domy, ale neustále pribúdajú aj novostavby, či už bytové komplexy alebo rodinné domy. V dnešnom článku by som rada priblížila výhody a spôsoby financovania nehnuteľností z hľadiska ich stavu a veku.
Kúpiť byt postavený hoci aj pred desiatkami rokov nemusí byť vždy prehrou. Je pravda, že aj nehnuteľnosti majú svoju životnosť, ale zo skúseností vieme, že kedysi boli bytovky stavané z tehál alebo panelov a dodnes stoja. Sú relatívne odolné, vo väčšine prípadov už aj rekonštruované. Spoločenstvá vlastníkov sa o bytové domy starajú, v mnohých okrem tradičného zateplenia prebehli alebo priebežne prebiehajú rekonštrukcie hlavne vodovodných a odpadových potrubí, aby sa predišlo haváriám v dôsledku opotrebovania materiálov. Bytové domy sú priebežne zatepľované, hlavne kvôli úspore nákladov na vykurovanie.
Keďže tieto bytové domy boli postavené a navrhované pred mnohými rokmi, podľa mojich informácií sú tieto byty príjemné a dobre obývateľné. Byty stavané koncom 20. storočia mali celkom iné dispozície ako tie súčasné, a stále je možné kúpiť ich za nižšie ceny ako novostavby. V ponuka nájdete byty v pôvodnom stave, väčšinou už ale boli majiteľmi obnovené a aby sa Vám v nich dobre bývalo, nemusíte do nich už veľa investovať.
Ak sa rozhodnete kúpiť byt starší ako 10 – 15 rokov, je dosť pravdepodobné, že bude v dobrom stave a jedinou investíciou budú jeho úpravy v podobe novej maľovky prípadne podláh. Ak je byt starší a nebol zrekonštruovaný, jeho cena môže byť ešte nižšia, čo vám ale dáva priestor na jeho obnovu a kompletnú rekonštrukciu podľa vašich predstáv. Vybavenie hypotéky na starší byt je relatívne jednoduché, pretože takmer vždy majú tieto byty vysporiadané vlastnícke práva, čím samotný prevod nehnuteľnosti býva bezproblémový.
Na trhu nehnuteľností je aj množstvo domov, ktoré sú na predaj. Veľkú časť tvoria staršie domy. Aj tu platí, že pri kúpe takého domu za určitých okolností nebudete musieť investovať ďalšie prostriedky, mnohé z nich ale vyžadujú úpravy a údržbu. V tomto prípade budete potrebovať okrem kúpnej ceny aj ďalšie peniaze predovšetkým na rekonštrukciu, prípadne výmenu strechy a rozvodov vody alebo elektriny.
Vybavenie hypotéky na kúpu domu môže byť trochu zložitejšie. Banky sú pri posudzovaní financovania domov prísnejšie a obozretnejšie, pretože ceny rodinných domov môžu kolísať viac ako ceny bytov. Aj preto na domy banky poskytujú nižšie LTV prípadne hypotéku dostanete s trochu vyšším úrokom. Ak bude kupovaný dom v horšom stave a nemáte dosť vlastných prostriedkov, napríklad na jeho rekonštrukciu, banka vám vie poskytnúť úver aj na tento účel. Počítajte ale s tým, že nebude možné, aby ste so založením len kupovaného staršieho domu s potrebou rekonštrukcie dostali úver vo výške kúpnej ceny a sumy na rekonštrukciu zároveň. V tomto prípade je nutné založiť buď ešte jednu nehnuteľnosť, alebo riešiť úver na rekonštrukciu iným typom úverového produktu.
Investícia do novostavby je vždy najvýhodnejšia, pretože kým staršia nehnuteľnosť už prebehla opotrebovaním, novostavba je vo veku 0, čiže tým dlhšie vydrží. Aj keď vopred nevieme, ako bude dnešná novostavba vyzerať o 40 rokov a či použité materiály a technológie odolajú času tak ako napríklad byty, ktoré majú dnes 40 rokov, určite sa oplatí do nej investovať. Veľkou výhodou bytov v novostavbách je aj to, že v drvivej väčšine je ich súčasťou už aj parkovacie miesto, čo je hlavne vo veľkých mestách neoceniteľné, ale aj infraštruktúra. Mnoho hlavne veľkých komplexov disponuje vlastnou sieťou obchodov a služieb.
Hypotékam na kúpu nových bytov sa viac venujeme aj na našej stránke v časti Hypotéka na novostavbu. Spôsob jej vybavenia závisí od toho, či je už bytový dom postavený, či je už skolaudovaný alebo sa len začal stavať. Tiež záleží od toho, či je projekt v banke nastavený ako developerský projekt alebo nie. V prípade nastavenia developerskej hypotéky bude vybavenie hypotéky v zmluvnej banke jednoduchšie, rýchlejšie a väčšinou aj výhodnejšie pre vás. Minimálne ušetríte na znaleckom posudku a banky majú pre klientov žiadajúcich o hypotéku na developerský projekt ďalšie výhody, napr. zľavu z úrokovej sadzby apod.
Ak si chcete kúpiť nový rodinný dom prostredníctvom hypotéky, aj pri jej vybavení bude rozhodujúce, či je dom už postavený, skolaudovaný alebo je vo fáze prípravy alebo výstavby. Hypotéka na kúpu domu vo výstavbe je tiež na vybavenie dosť náročná, pretože banky môžu od vás vyžadovať podstatne viac podkladov ako napríklad pri kúpe staršieho bytu.
Ako vidíte, každý typ nehnuteľnosti a jeho vek majú svoje výhody i nevýhody. Pri starších nehnuteľnostiach už podľa ich veku približne vieme, čo možno od nich očakávať, aké investície budú vyžadovať hlavne podľa aktuálneho stavu. Pri novostavbách je zase ich výhodou, že ich životnosť ešte len začína, ale nevieme, koľko investícií budú vzhľadom k novším technológiám a použitým materiálom potrebovať počas svojej životnosti do budúcnosti.
Ak plánujete kúpiť si byt alebo dom na hypotéku a zvažujete, či radšej staršiu nehnuteľnosť alebo novostavbu, premyslite si všetky aspekty a vlastnosti toho – ktorého typu. Vaše rozhodnutie môže ovplyvniť aj to, akým spôsobom banky jednotlivé typy týchto nehnuteľností financujú. Je vhodné sa na tento dôležitý krok pripraviť a mať k dispozícií všetky potrebné informácie, hlavne s ohľadom na možnosti získania hypotéky. Preto neváhajte a urobte prvý krok. Dohodnite si stretnutie s našim hypotekárnym špecialistom. Naši odborníci vás už v predstihu budú vedieť pripraviť na vybavenie hypotéky a poradiť vám, ako treba postupovať.
Ak kúpu bytu alebo domu ešte len zvažujete, môžete dostávať od nás pravidelné informácie o novinkách a zmenách na hypotekárnom trhu a vedieť tak svoje rozhodnutia správne smerovať. Buďte našim fanúšikom a prihláste sa na odber noviniek.