fbpx

Dom alebo byt? Aký typ bývania je výhodnejší?

Väčšinou každý z nás vie, či nám je bližšie bývanie v dome alebo v byte. Každý typ bývania má svoje výhody aj nevýhody, menšie či väčšie náklady, vyžaduje rôzne typy starostlivosti. Naše rozhodnutia, či žiť v byte alebo v dome neraz vychádzajú aj z toho, kde sme strávili svoje detstvo alebo prežili najkrajšie obdobia svojho života.

Bývanie v rodinnom dome

Žiť v dome je pre mnohých jediným snom. Mať dostatok priestoru nie len vo vnútri, ale aj vonku. Byť v prírode, byť s ňou spätí. Niekto uprednostňuje mať pri dome záhradu plnú kvetov, iný si vypestovať vlastnú biozeleninu či ovocie na vlastných stromoch. Ďalší zase túžia po oáze pokoja v záhradnom altánku alebo v lete sa osviežiť v bazéne. Výhody života v dome sú nesporné. Preto sú rodinné domy drahšie, ale na druhej strane môžete ušetriť veľa peňazí na mesačných platbách. Ak máte dom postavený vhodným spôsobom, oproti bytu môžete ušetriť veľa peňazí za energie, vodu v prípade vlastnej studne, nemusíte platiť do fondu opráv ako pri vlastníctve bytu.

Nevýhody života v rodinnom dome

Život v rodinnom dome je ale náročnejší z dôvodov údržby. Dom je predsa len samostatnou stavbou, ktorá podlieha opotrebovaniu. Či už jeho strecha alebo fasáda časom stráca svoju kvalitu a vzhľad, alebo rastliny v záhrade treba stále ošetrovať, starať sa o ne, strihať, kosiť trávu. Väčšina domov má vlastný kotol, ktorý keď doslúži, vyžaduje výmenu. Pri dome bývajú jednorázové náklady vyššie ako v byte. Nákladnou je aj údržba okolia domu, terénu, oplotenia či brány.

Financovanie nadobudnutia rodinného domu – hypotéka na kúpu alebo výstavbu domu

Ako som už spomenula, domy sú väčšinou drahšie ako byty. Vyplýva to z povahy nehnuteľnosti ako takej. Ak s rozhodnete investovať do bývania v rodinnom dome, máte viac možností. Buď si kúpite starší dom, ktorý sa rozhodnete zrekonštruovať, dom v pôvodnom, ale výbornom stave, nový dom – novostavbu, ktorú Vám predá rovno stavebník alebo si dom postavíte sami. Keď si budete kupovať už postavený a skolaudovaný dom, účelom hypotéky bude kúpa nehnuteľnosti. Vybavenie takejto hypotéky na dom je jednoduchšie a banky poskytujú pri kúpe domu vyššie LTV, čiže môžete dostať až do 90% z jeho hodnoty. Ak sa rozhodnete postaviť si dom sami formou hypotéky, budete potrebovať viac našetrených peňazí (aj nervov), lebo od banky dostanete postupne vždy len do určitého % z aktuálnej hodnoty stavby. Väčšinou je to okolo 70%.

Bývanie v byte

Mnohí z nás sme vyrastali v panelákových bytoch. Nebolo to zlé. Mali sme svoj priestor, veľa kamarátov, kedysi aj susedské vzťahy boli kvalitnejšie ako dnes. Takže aj život v byte má veľa svojich výhod. Nepotrebujeme veľa času na upratovanie, takže viac nám ho ostáva na trávenie voľného času. Bežné rodiny alebo mladí slobodní ľudia v mestách si bývanie v byte pochvaľujú, pretože často sú pracovne tak vyťažení, že nemajú čas venovať údržbe svojho bývania viac času ako je nutné. Mesačné náklady na bývanie v byte sú pravidelne rovnaké, platby slúžia okrem energií na fond opráv, vodné, stočné. Väčšie jednorázové investície v byte nie sú tak časté ako v rodinnom dome, pretože životnosť pár stien a podláh v byte je naozaj dlhá.

Nevýhody bývania v byte

Neviem, či to nazvať nevýhodou, ale v byte vzhľadom k veľkému počtu susedov musíte striktnejšie dodržiavať zásady občianskeho spolunažívania. Patrí sa dodržiavať nočný kľud, nevŕtať diery do stien o druhej v noci a brať ohľad na okolitých obyvateľov. Kým v dome väčšinou máte niekoľko desiatok metrov vlastného priestoru a cez steny nikoho nerušíte, v bytoch je to iné. Keď žijete v byte, prichádzate o každodenné spojenie s prírodou. Mnohým ľuďom to ale nechýba, práve naopak, medzi ľuďmi sú šťastní.

Financovanie kúpy bytu – hypotéka na kúpu bytu

Ak sa rozhodnete kúpiť si byt prostredníctvom hypotéky, jej vybavenie bude jednoduchšie ako financovanie bývania v rodinnom dome. Banky poskytujú pri kúpe bytu hypotéky stále do 90% z jeho hodnoty prípadne kúpnej ceny, zväčša vychádzajú z nižšej ceny. Aj v prípade kúpy bytu ale máte aspoň dve možnosti. Buď si kúpite starší byt alebo byt v novostavbe formou tzv. developerskej hypotéky. V jej prípade si môžete kúpiť na hypotéku aj taký byt, ktorý ešte nie je dostavaný a skolaudovaný, pretože ak sa jedná o väčší projekt, ktorého financovanie je dohodnuté v bankách, vedia Vám schváliť takú hypotéku aj vopred a načerpať ju po kolaudácií bytového domu.

Zhrnutie a naše odporúčania

Ako vidíte, medzi bývaním v byte a v rodinnom dome sú výrazné rozdiely. Pre ktorý typ bývania sa rozhodnete, je na Vás. Všetko záleží od Vašich možností, životného štýlu, návykov ale aj od výšky nasporených zdrojov.

Ak ešte len hľadáte vhodné bývanie a chcete vedieť, čo Vás pri financovaní Vášho nového bývania čaká, staňte sa našim klientom. Prihláste sa na odber noviniek a pravidelne získavajte od nás informácie o tom, čo sa na hypotekárnom trhu deje.

Ak je Vaše rozhodnutie už „na spadnutie“, buďte v dostatočnom časovom predstihu pripravení. Dohodnite si stretnutie s našim hypotekárnym špecialistom. Povie Vám, čo Vás čaká a neminie, aké sú Vaše možnosti a keď bude treba, pomôže Vám vopred nastaviť Vaše príjmy a záväzky a nájde pre Vás najvhodnejšiu formu financovania Vášho nového bytu alebo domu.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky