Podnikatelia, či už živnostníci alebo majitelia spoločností s ručením obmedzeným, čiže spoločníci, sú popri klientoch s trvalým pracovným pomerom pomerne významne zastúpenou skupinou žiadateľov o hypotéky. Banky majú pre zamestnaných klientov jasne stanovené podmienky poskytnutia hypotéky alebo iného typu úveru, pretože preukázanie a preverenie ich príjmov je jednoznačné. Posudzovanie príjmov z podnikania je už trochu iné a banky sa v ich prístupe k akceptácií príjmov podnikateľov výrazne odlišujú.
Keď banky začali na Slovensku poskytovať hypotéky, posudzovanie príjmov z podnikania mali striktne nastavené: príjmom podnikateľa bol jeho čistý zisk za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Našťastie, doba sa zmenila a banky majú pre podnikateľov aj iné možnosti akceptácie príjmov. My tak pre vás máme niekoľko tipov a užitočných informácií, ktoré vám môžu pomôcť pri ďalšom rozhodovaní, ak plánujete riešiť hypotéku. Ak ste živnostník, dbajte o to, aby ste nemali záporné daňové priznanie. Banky neakceptujú straty v podnikaní. Aj napriek tomu, že chcete ušetriť na daniach a odvodoch, ideálne je, keď máte čo najvyšší základ dane. Štandardný spôsob dokladovania príjmov podnikateľov je základ dane mínus daň/12. V prípade s.r.o. je štandardom vyplatenie podielov na zisku za predošlé obdobie.
Ak vaše príjmy plynú z podnikania, môžete sa stretnúť s viacerými obmedzeniami. Na otázky, komu banky neposkytnú úver alebo kedy úver neschvália, nájdete odpovede v checkliste.
V bankách vedia, že veľa živnostníkov svoje daňové priznania optimalizuje, preto dávajú možnosť dokladovať príjmy aj na základe obratov. Vo väčšine bánk vám vedia uznať aspoň 10% z ročných tržieb podľa daňového priznania. My ale vieme aj o takých bankách, ktoré vám budú akceptovať aj viac ako len 10%. Záleží to od druhu vašej podnikateľskej činnosti, od spôsobu podania daňového priznania, ale aj od výšky vašich tržieb. Jednou z podmienok väčšiny bánk je, že vám príjmy chodia na účet. Tiež je dôležité, ako dlho podnikáte, pretože minimálna doba je 6 mesiacov v predchádzajúcom kalendárnom roku a musíte mať podané daňové priznanie a vysporiadané všetky daňové a odvodové povinnosti. Okrem toho banky sledujú aj vaše aktuálne príjmy, nestačí, že sa vám v podnikaní darilo v predchádzajúcom roku. Môžete to dokladovať aktuálnymi výpismi z účtu, vystavenými faktúrami alebo mesačnými uzávierkami z registračnej pokladne. Nemusíte sa obávať, niektoré naše banky dnes už akceptujú príjmy vo výške až do 60% z ročných tržieb.
Ak ste spoločníkom v s.r.o., rozhodujúce je, či ste jej výlučným vlastníkom alebo vašu firmu vlastní viac spoločníkov. A či je vašim spoločníkom spriaznená osoba alebo cudzí človek. Jednoosobovým spoločnostiam s ručením obmedzeným dnes už všetky banky vedia poskytnúť hypotéku na základe určitého % z ročných obratov aj napriek štandardnému spôsobu dokladovania príjmov z vlastnej firmy. Týmto je vyplatenie podielov na zisku na základe zápisnice z valného zhromaždenia a zaslaním tejto sumy na váš účet, kde mesačným príjmom je 1/12 z tejto sumy. Ani v prípade s.r.o. nemôžete mať záporné daňové priznanie. Ak má s.r.o. viac spoločníkov, v niektorých bankách žiadateľ môže dostať hypotéku, ale obraty alebo zisk sa delia počtom spoločníkov. Niektorí spoločníci s.r.o. si zároveň vyplácajú aj mzdu. Vtedy banky vychádzajú pri posudzovaní príjmov práve z nej. Nie je možné ale spočítať mzdu a napríklad vyplatený podiel na zisku a tento súčet považovať za váš príjem, je možné uplatniť len jeden spôsob akceptácie príjmu. Naše banky spoločníkom s.r.o. akceptujú od 10 až do 55% z ročných obratov spoločnosti.
Ste lekár, notár, advokát, daňový poradca? Ste zároveň aj členom príslušnej komory? Ak áno, niektoré banky vám vedia poskytnúť hypotéku na základe vyššieho % ročných tržieb resp. obratov. Napríklad kým iným podnikateľom banka akceptuje 40% z ročného obratu, u „komorových“ žiadateľoch je to až 60%. Okrem daňového priznania s prílohami, výpisov z podnikateľského účtu a potvrdenia z daňového úradu o podaní daňového priznania zaplatení dane ako aj ostatní podnikatelia, sa musíte preukázať aj platným členstvom vo vašej komore.
Ak ste realitný maklér alebo „poisťovák“, aj vám vieme pomôcť s vybavením hypotéky. Niektoré banky nemajú problém poskytnúť úver aj vám, podmienkou je väčšinou potrebná doba výkonu vašej činnosti a nepretržitý dostatočný príjem. K žiadosti sa dokladajú provízne výpisy resp. potvrdenie z vašej spoločnosti o vyplatených províziách, výpisy z účtu, potvrdenie z daňového úradu o podaní daňového priznania a daňové priznanie vrátane príloh.
V rámci našej praxe sme sa stretli s rôznymi typmi klientov. Okrem živnostníkov alebo majiteľov s.r.o. napríklad aj s profesionálnymi športovcami alebo opatrovateľkami v okolitých krajinách. V ich prípade sa jedná o istý spôsob podnikateľskej činnosti, ale banky vedia aj týmto klientom poskytnúť za určitých podmienok hypotéku aj napriek tomu, že svoju činnosť vykonávajú v zahraničí. Ak ale podnikáte v zahraničí ostatnými spôsobmi, hypotéku ani spotrebný úver vám vybaviť nebudeme vedieť. Ak podnikáte na Slovensku, vybavenie spotrebného úveru je v bankách individuálne a veľmi prísne posudzované.
Ak ste podnikateľ a plánujete kúpu nehnuteľnosti, výstavbu domu alebo refinancovanie už existujúcej hypotéky a neviete, čo všetko vybavenie hypotéky s vašim typom príjmov vás čaká, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov. Majú bohaté skúsenosti s poskytovaním úverov aj pre podnikateľské subjekty. Ochotne vám poradia, pomôžu vybaviť pre vás najvýhodnejšiu hypotéku a prevedú vás celým procesom spracovania vášho úveru. Preto neváhajte a dohodnite si stretnutie ešte dnes.