Hypoturizmus je trochu nami vymyslený a hlavne nespisovný termín, ktorý označuje cestu za nižšími úrokovými sadzbami na Slovensku. Tento trend prišiel v posledných rokoch, keď banky začali postupne znižovať úrokové sadzby a vyvrcholil približne pred rokom a pol, keď sa sadzby na hypotékach v našich bankách dostali na absolútne dno. Okrem našich dlžníkov si takmer bezplatné hypotéky na Slovensku ale všimli aj občania z okolitých krajín a nastal tak obrovský dopyt po hypotékach aj pre cudzincov.
Často sa stretávame s klientmi, ktorým záleží na tom, aby mali na svojej hypotéke stále najlepšie podmienky a mali ju zároveň čo najlacnejšiu. Pokiaľ ide o hypotéku na Slovensku a dlžníkmi sú Slováci pracujúci na Slovensku, nie je pre nich zložité prenášať hypotéku z jednej banky do druhej a mať tak stále nízke úroky. Všetky naše banky akceptujú príjmy našich zamestnávateľov, ako dlžníkov slovenských občanov a nehnuteľnosti zakladané na našom území. Zároveň mnohé z nich akceptujú aj príjmy zo zahraničia, dokonca dlžníkom môže byť aj občan inej krajiny ako Slovenska, musí u nás mať ale povolenie na pobyt alebo iné väzby na Slovensko.
V posledných mesiacoch sa ale často stretávame s požiadavkami potenciálnych klientov, ktorí by si chceli preniesť hypotéku z inej krajiny. Na Slovensko chcú hypotéku najčastejšie preniesť dlžníci z Českej republiky, ale aj ostatných okolitých krajín. Naše banky ale vedia poskytnúť hypotéku len vybranej skupine žiadateľov, ktorí musia splniť podmienky bánk, čo často vôbec nie je jednoduché.
Je to z toho dôvodu, že každý žiadateľ musí splniť základné požiadavky jednotlivých bánk, prípadne ich rôzne kombinácie. K základným predpokladom, ktoré žiadatelia vo všeobecnosti v našich bankách musia spĺňať, patria:
a) občianstvo – naše banky akceptujú žiadateľov o hypotéku, ktorí majú slovenské občianstvo bez obmedzení. Mnoho bánk vie financovať aj klientov z iných krajín, musia mať ale na Slovensku povolenie na trvalý pobyt. Niektorým bankám postačuje toto povolenie už po určitej dobe jeho získania, iné akceptujú len trvalý pobyt na neurčito. Máme ale banku, ktorá vôbec nevie financovať cudzincov.
b) zdroj príjmu – banky akceptujú u našincov príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania, prípadne niektoré druhy dávok, pokiaľ plynú zo Slovenska. Ak žiadateľ pracuje v zahraničí, naše banky vedia financovať len zamestnancov prípadne opatrovateľky v Rakúsku. Príjmy z podnikania v zahraničí žiadna slovenská banka neakceptuje. Ak žiada o hypotéku u nás cudzinec s príjmom v zahraničí, musí mať na Slovensku povolenie na trvalý pobyt, prípadne aj ďalšie naviazania na Slovensko, napríklad manželku/manžela, rodičov apod. V takom prípade ale aj tak banky týchto žiadateľov posudzujú individuálne.
c) vhodná nehnuteľnosť – kým v minulosti sme mali na trhu banku, ktorá akceptovala nehnuteľnosti aj v niektorých okolitých krajinách, hlavne v Rakúsku a Českej republike, aktuálne je možné v nej založiť len rakúsku nehnuteľnosť. Všetky ostatné banky pri poskytovaní hypoték vedia akceptovať ako predmet zabezpečenia VÝLUČNE nehnuteľnosť na území Slovenskej republiky. Z tohto pravidla neexistuje žiadna výnimka. Jeho dôvodom je rozdielnosť zákonov v jednotlivých krajinách a tým pádom aj prípadné uplatnenie záložného práva v prípadoch nesplácania úveru.
d) účel hypotéky – je tiež dôležitým parametrom v prípade záujmu o úver hlavne občanov mimo SR alebo pri kúpe nehnuteľnosti mimo Slovenska. Niektoré banky síce akceptujú ako účel hypotéky kúpu nehnuteľnosti mimo nášho územia, ale musí ísť o kúpu domu alebo bytu v pohraničných oblastiach. Zároveň ale aj v tomto prípade musí byť k takejto hypotéke založená slovenská nehnuteľnosť. Väčšinou je tak pre žiadateľa najvýhodnejšie požiadať o bezúčelovú hypotéku v rámci možností banky.
Stiahnete si náš e-book, kde získate odpovede na tieto otázky a ďalšie užitočné tipy na jednom mieste.
Aj napriek tomu, že záujem o hypotekárny turizmus u nás pretrváva aj naďalej, možnosti žiadateľov sú často dosť obmedzené. Na druhej strane ale pre mnohých často existujú možnosti riešenia ich požiadaviek, či už na novú hypotéku alebo jej prenos z inej krajiny. Netreba ale zabudnúť, že je to možné v prvom rade za predpokladu, že predmetom zabezpečenia bude slovenská nehnuteľnosť. Za iných okolností nie je možné na Slovensku hypotéku získať.
Ak máte záujem o prenos hypotéky či už na Slovensku alebo z inej krajiny, je dôležité dostať sa v prvom rade k správnym informáciám. Naši hypotekárni špecialisti vám poradia, či už ste občanom SR alebo inej krajiny a máte rôzne typy príjmov, aké sú vaše možnosti a zároveň vám s vybavením hypotéky aj pomôžu. Dohodnite si stretnutie s našimi odborníkmi už dnes, získajte informácie z prvej ruky a hneď budete vedieť, do akej miery sú vaše plány reálne.
Autor: Viera Schleifová