Hypotéka je úver určený primárne na bývanie, ktorý je zároveň založený vhodnou nehnuteľnosťou. Slovenské banky na účely zabezpečenia pri klasických 30-ročných hypotékach akceptujú ako predmet zabezpečenia výhradne nehnuteľnosti určené na bývanie. Môžu nimi tak byť byty a rodinné domy, prípadne pozemky určené na výstavbu, ale len v prípade, ak je účelom kúpa daného pozemku resp. výstavba domu. Často ale naši klienti žiadajú o hypotéky aj na kúpu iných nehnuteľností, aj keď v týchto prípadoch sú ale možnosti získania úveru značne obmedzené. Vtedy hovoríme o financovaní neštandardných nehnuteľností. Aké typy nehnuteľností je teda možné financovať hypotékou?
Neštandardnou nehnuteľnosťou sa označujú také nehnuteľnosti, ktoré na jednej strane spĺňajú charakter nehnuteľnosti, čiže sú svojimi pevnými základmi spojené s pozemkom, na ktorom stoja, na druhej strane ale banky nevedia záujemcom o ich kúpu poskytnúť hypotéku v tradičnom rozsahu, pretože technicky nespĺňajú charakter trvalého bývania. Obmedzenia ich financovania sa týkajú hlavne doby splatnosti úveru a maximálneho poskytnutého LTV.
Nehnuteľnosti sú na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností charakterizované podľa vopred stanovených pravidiel. Napríklad v bytových komplexoch sa okrem bytov ako takých môžete stretnúť aj s pojmami ako apartmán alebo ateliér. Stretnete sa s nimi hlavne v novopostavených bytových komplexoch. Pre lepšiu prehľadnosť uvádzame príklady konkrétnych typov nehnuteľností a parametrov úveru, ktoré banky vedia schváliť a poskytnúť:
Raz za čas sa stretávame s požiadavkami klientov, či je možné hypotékou financovať a zároveň aj založiť menej tradičné druhy objektov na bývanie. K tým netradičným domom nesporne patria mobilné domy, houseboaty, kontajnerové domy alebo aj domy postavené z hliny alebo iných prírodných materiálov, tzv. „ekologické“ domy. Tu pre našich klientov nemáme dobré správy: banky nevedia poskytnúť hypotéku a zároveň ani založiť tieto formy bývania. Dôvodom je nestabilnosť ich konštrukcií a slabá odolnosť voči poveternostným vplyvom. Navyše tieto typy domov sú väčšinou umiestnené v takých lokalitách, kde nie sú dostatočné inžinierske siete, nie je zabezpečený napr. odvoz smetí, zároveň nie je možné v nich ani zriadiť trvalý pobyt.
Ako sme už spomenuli vyššie, k schvaľovaniu neštandardných nehnuteľností banky pristupujú individuálne. Väčšina bánk už ale nevie financovať všetky druhy nehnuteľností okrem bytov a rodinných domov tak ako v minulosti, preto aj zaviedli nový produkt, ktorým je úver so splatnosťou najviac 8 rokov, pričom klienti získajú úrok rovnaký ako na 30-ročnom úvere a financovanú nehnuteľnosť majú možnosť aj založiť. Stále ale existujú také typy domov a formy bývania, na ktoré banky vôbec nevedia poskytnúť úver. V takých prípadoch klientom odporúčame požiadať o bezúčelovú hypotéku, ak majú možnosť založiť vhodnú nehnuteľnosť na bývanie. Takto môžu získať úver bez dokladovania účelu so splatnosťou až 30 rokov a výhodnou úrokovou sadzbou.
Hypotekárny trh je dynamické a neustále sa meniace prostredie, ktoré podlieha vývoju a pravidelným zmenám. Tak isto sa vyvíjajú aj technológie a s nimi aj možnosti a záujmy ľudí. Stále vznikajú nové druhy bývania, dnes už nie je výnimkou život v domoch na vode alebo na kolesách. Aj keď banky sa stavajú k rôznym typom bývania po svojom a hlavne v súlade s riskovými nastaveniami produktov, stále našim klientom hľadáme tie najlepšie riešenia ich požiadaviek, čo sa nám väčšinou aj darí.
Ak aj vy plánujete kúpu alebo stavbu nehnuteľnosti, ktorú možno považovať za neštandardnú a nemáte na ňu dostatok vlastných zdrojov, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov. Sú tu pre vás za každých okolnosti a vždy urobia maximum pre to, aby ste si mohli plniť svoje sny o bývaní hoci aj „na strome“ alebo trávení voľného času, kdekoľvek si zmyslíte. Dohodnite si stretnutie s našimi odborníkmi, vždy vám ochotne pomôžu uskutočniť svoje plány a sny o akýchkoľvek typoch bývania.