Situácia na trhu s hypotékami sa v posledných rokoch mierne stabilizovala, hlavne pokiaľ ide o úrokové sadzby a podmienky bánk. Aj napriek tomu, že začiatkom roka 2020 banky z dôvodu pandémie koronavírusu ako neznámeho fenoménu obmedzili poskytovanie hypoték, predovšetkým niektorým skupinám žiadateľov, ich predaj sa nezastavil. Práve naopak, pribúdanie obyvateľstva v produktívnom veku a rastúce ceny nehnuteľností majú za následok ďalšie zadlžovanie obyvateľstva, počty poskytnutých úverov na bývanie, ale aj ich priemernú výšku.
Priemerné výšky úverov na bývanie neustále stúpajú. Kým pred 10 rokmi bola priemerná výška hypotéky poskytnutej na Slovensku niečo cez 53.000 eur, v roku 2020 to bolo vyše 83.000 eur. Vôbec tak nebude prekvapením, ak v roku 2021 táto suma pokorí hranicu 85.000 eur, pretože ceny nehnuteľností stále rastú a v niektorých regiónoch Slovenska až neúmerne. Stúpajú ceny novostavieb, či už rodinných domov ako aj bytov, tým pádom nárast cien neobchádza ani staršie nehnuteľnosti. A práve tento trend bude mať vplyv aj na priemernú výšku hypoték. Okrem toho túto priemernú výšku môže čiastočne ovplyvniť aj fakt, že stále pribúdajú žiadatelia o hypotéku, ktorí zakladajú okrem kupovanej aj ďalšiu nehnuteľnosť, lebo im buď splátka úveru na dofinancovanie nevychádza alebo chcú mať čo najnižšiu úrokovú sadzbu.
Ceny hypoték sa držia už niekoľko rokov na približne rovnakých úrovniach. Veľké banky ponúkajú pri kratších fixáciách sadzby do 1%, pri dlhších je to o pár desatinných bodov vyššie. Niekoľko menších bánk svojich klientov v snahe získať ich čo najviac láka úrokmi okolo 0,5%, ktoré ale nie sú na obdobie viac ako 3 až 4 roky. Čiže aj napriek ohlasovanému nárastu úrokových sadzieb zatiaľ k zdržovaniu úverov stále nedošlo, čo je zároveň aj „vodou na mlyn“ ďalšiemu zadlžovaniu občanov. Táto situácia je ale prirodzeným javom, pretože stále sa mnohým viac oplatí splácať hypotéku za vlastné bývanie ako platiť za drahé prenájmy.
Od januára 2018 banky výrazne obmedzili poskytovanie hypoték s LTV nad 80%, pretože im to nariadila NBS. Keď sa na toto rozhodnutie pozrieme spätne, nebol to práve najšťastnejší krok, pretože mnohým ľuďom skomplikoval život a urobil financovanie bývania náročnejším a ešte drahším. Nikto ale vopred nevedel, ako sa bude situácia na realitnom trhu vyvíjať. Dnes už ale vieme, že kým pred 3 rokmi banky poskytli 80.000 eur na kúpu nehnuteľnosti v hodnote 100.000 eur, dnes má táto nehnuteľnosť trhovú hodnotu minimálne 120.000 eur, takže už po 3 rokoch vie klient refinancovať túto hypotéku so zostatkom okolo 73.000 eur s LTV málo nad 60%. Možno aj práve táto skutočnosť niektorým bankám umožňuje poskytovať hypotéky aj do 90% LTV. Tu ale musíme podotknúť, že 90%-ná hypotéka je drahšia ako úver do 80% LTV. Banky, ktoré poskytujú úvery nad 80% LTV, majú úrokovú prirážku, ktorá môže byť od 0,15% až do 1% k sadzbe hypotéky do 80%.
Nielen, že vďaka ebooku budete na hypotéku pripravení, ale určite vám pomôže zorientovať sa v hypotekárnej problematike skôr, než sa stanete jej súčasťou.
Banky sa za účelom získavania nových klientov neustále prezentujú rôznymi akčnými ponukami a kampaňami. Takmer všetky ponúkajú buď zvýhodnené úrokové sadzby, špeciálne akcie pre nových klientov alebo rôzne benefity vo forme odpustenia poplatku za spracovanie resp. poskytnutie úveru, niektoré dokonca lákajú klientov na prenos hypotéky s preplatením poplatku za predčasné splatenie v inej banke. Sme tak svedkami neustálych zmien nie len vo výške ponúkaných úrokových sadzieb, ale aj poplatkov za rôzne služby. Kým dnes nie je problém dostať úrok na hypotéke od 0,4% dokonca aj s preplatením nákladov na prechod z inej banky počas trvania fixácie, na druhej strane poplatky neustále stúpajú. Kým ešte pred 2 rokmi väčšina bánk mala nulový poplatok za spracovanie hypotéky, dnes už nie je výnimkou poplatok rádovo aj v stovkách eur.
Aj napriek nárastu niektorých typov poplatkov súvisiacich s hypotékou, sú podmienky bánk aj naďalej veľmi výhodné. Úrokové sadzby sa držia na nízkych úrovniach, takže veľká časť žiadateľov o úver má aj dnes možnosť financovať kúpu nového bývania, hoci aj dnes stále drahšieho, veľmi výhodne. Aj keď sa môže zdať, že úrokové sadzby v bankách sú približne rovnaké, realita je iná. Hlavne v podmienkach získania najnižšieho úroku sa banky diametrálne líšia.
Ak plánujete novú hypotéku alebo chcete mať už existujúcu hypotéku prípadne aj iné úvery naozaj najlacnejšie, môžete si sami obísť všetky banky a mať plnú hlavu často aj protichodných informácií. Alebo rovno vložte dôveru do našich hypotekárnych špecialistov, ktorí budú presne vedieť, ktorá banka je najvhodnejšia práve pre vás. Či už s ohľadom na účel, LTV i vaše osobné očakávania od vybranej banky a produktu. Sme radi, keď môžeme našim klientom ušetriť čas i peniaze a pomôcť im v situáciách, ktoré pri riešení svojich úverov možno ani nečakali. Dohodnite si stretnutie s našimi odborníkmi a nechajte sa presvedčiť, že aj v roku 2021 môžete mať tú najlacnejšiu a najvýhodnejšiu hypotéku alebo iný typ úveru, ktorý práve potrebujete.