O tom, čo je to hypotéka, ako vyzerá tá najlepšia hypotéka, aké typy hypoték poznáme a čo všetko Vás pri jej vybavovaní čaká, sme toho v našich článkoch popísali už veľa. Tieto otázky budú pre Vás pomocníkom a „vodítkom“ k najlepšiemu rozhodnutiu a možno potvrdením, že naozaj ste na hypotéku pripravení.
Chcete si kúpiť byt alebo dom? Alebo rovno si postaviť nový dom od základov podľa vlastných predstáv? Alebo už hypotéku máte a uvažujete nad jej refinancovaním prípadne spojením viacerých úverov do jedného? Toto všetko sú úplne základné otázky, ktoré vedú k rozhodnutiu stať sa žiadateľom o hypotéku. A odpoveď na túto otázku určuje, o aký typ hypotéky je najvhodnejšie požiadať.
Keď už viete, čo potrebujete hypotékou zafinancovať, je dobré stanoviť si maximálnu výšku úveru, ktorý budete potrebovať. Alebo naopak, podľa výšky úveru, ktorý ste ochotní splácať, si nastaviť svoje ciele. Ak Vám stačí menší štartovací byt, Vaša hypotéka bude nižšia, ak chcete ísť z malého bytu do väčšieho, nového, výška hypotéky bude potrebná určite vyššia. Máte nasporené peniaze? Ak áno, koľko z nich ste ochotní investovať, aby Váš záväzok bol čo najnižší? Vzhľadom k vývoju zadlžovania Slovákov je poskytovanie úverov mierne regulované. Preto sú podmienky bánk nastavené tak, že je ideálne žiadať o čo najnižšiu možnú výšku úveru a čo najnižší jej pomer k hodnote založenej nehnuteľnosti.
Jedna z najdôležitejších otázok. Sú vaše príjmy dostatočné a stabilné? Máte istotu, že hypotéku budete schopní splácať aj o 5 či 10 rokov? Treba myslieť aj na to, že ak ste slobodní, o niekoľko rokov to tak nemusí byť. Pribudne Vám okrem partnera aj jeden alebo viac potomkov a rodinný rozpočet sa odrazu zúži. Dôležitým faktorom je aj oblasť, v ktorej pracujete. Či je to oblasť, v ktorej možno očakávať zvyšovanie príjmov alebo naopak, o pár rokov už nebude takou zaujímavou. Myslite na to, akou ste osobnosťou. Či sa viete prispôsobovať životným zmenám, ako viete zvládnuť stresy, nedostatok financií a pod.
Táto otázka nadväzuje na predchádzajúcu. Hlavne čo sa týka typu Vašich príjmov a Vašich životných priorít. Ostanete napríklad PN a klesne Vám na pár mesiacov príjem. Viete sporiť? Už máte alebo ste ochotní vytvárať si neustále finančnú rezervu na „horšie časy“? Nezabúdajte, že 30 rokov je veľmi dlhé obdobie a počas neho Vás čaká veľa rôznych životných skúseností. Treba sa pripraviť na veľa udalostí, ktoré môžu zapríčiniť, že nebudete mať dosť aktuálnych príjmov a budete musieť si možno občas „odtrhnúť od úst“, či už lacnejšou dovolenkou alebo menej luxusným autom.
Či budete pre banku vhodným klientom, sa môžete už na základe viacerých faktorov dovtípiť aj sami. Máte slušný príjem, ste zodpovední, nezadlžujete sa zbytočne, prípadne ak áno, svoje dlhy splácate načas. Najčastejšími príčinami zamietnutia žiadosti o hypotéku sú nedostatočné príjmy, vysoké záväzky a negatívne záznamy v úverovom registri. Ak ste už niekedy splácali akékoľvek úvery, nezabúdajte, že všetky ich typy si banky vedia zistiť dopytom do úverového registra. Ak máte pochybnosti, Vaša cesta za hypotékou bude možno trochu tŕnistejšia.
Určite sa nevzdávajte vopred. Aj v prípade, že ste pri splácaní svojich úverov zaváhali, nemusí byť Vaša žiadosť o hypotéku zamietnutá. Je viac možností, ako hypotéku aj napriek tomu získať. Hypotéku môžete mať zamietnutú ale aj kvôli tomu, že máte toho „nesprávneho“ zamestnávateľa. Napríklad neplatí za Vás ani za svoju firmu odvody do poisťovní alebo dane. Stretávame sa aj s týmito dôvodmi zamietnutia úveru. Či Vám hypotéku v banke nezamietnu, sa môžete dozvedieť priamo v banke alebo si nájdite skúseného hypotekárneho poradcu, ktorý pozná rôzne „finty a triky“, ako eliminovať riziká zamietnutia hypotéky.
A práve sme pri bode, ktorý je najčastejším dôvodom nesplácaných hypoték. Manželia sa rozvedú a nemajú pripravený plán starostlivosti o svoje dlhy. Alebo dlžník na úvere ochorie, prípadne utrpí úraz. Prípadne môžete prísť o prácu. Buď na pár týždňov alebo aj mesiacov. Závisí to od mnohých faktorov. A odrazu Vám môžu chýbať peniaze na splátky úverov. Pripravte sa na to, že život môže byť občas plný zvratov. Šetrite, poistite si svoju hypotéku alebo rovno svoj život. Je prijateľnejšou alternatívou nadávať na to, že „vyhadzujete“ pár desiatok eur mesačne navyše a nikdy sa Vám nič nestane, ako nezabezpečiť sa a potom sa naháňať na poslednú chvíľu za peniazmi na dlžné splátky alebo nedajbože, prísť o strechu nad hlavou.
Sme skúsení, veľa sme už s klientmi prežili, preto vieme, že keď si zodpovedne odpoviete na spomínaných niekoľko otázok, zistíte, či ste na hypotéku pripravení. Aj nám záleží na tom, aby financovanie Vašich snov a plánov nebolo postavené na neznesiteľnej každodennej záťaži, ale aby ste ho brali ako príjemnú súčasť svojho spokojného života.
Ak potrebujete nasmerovať, poradiť, pomôcť s odpoveďami na naše základné otázky, obráťte sa na nás. Lebo vieme, že nie na všetky nájdete odpoveď hneď a len sami v sebe. Dohodnite si stretnutie s našimi hypotekárnymi špecialistami a buďte opäť bližšie k Vášmu novému bývaniu a šťastnému životu.